Największa w USA firma specjalizująca się w grawerowaniu pomników kamiennych wykorzystuje w produkcji maszynę do cięcia wodą MAXIEM 1530. Wcześniej Laser Imaging & Design Inc. specjalizowała się w grawerowaniu kamienia laserem. Jak mówi właściciel przedsiębiorstwa, zakup waterjeta otworzył przed nimi całkiem nowe możliwości.
Firma Laser Imaging & Design Inc. mieści się w miejscowości Lebanon w stanie Ohio. Znana jest ze swojego niezwykle kreatywnego podejścia do realizowanych projektów, takich jak na przykład wielokolorowe, kamienne inkrustacje.
Jim Smith, Dyrektor Finansowy firmy uważa, że zakupiony przez nich MAXIEM 1530 pozwolił zespołowi na wprowadzenie bardziej innowacyjnych projektów oraz umożliwił dotarcie do grupy klientów, którzy wcześniej byli dla firmy nieosiągalni.
"Specjalizujemy się w branży kamieniarskiej. Wiele firm wie o naszym istnieniu” – mówi. "Posiadamy MAXIEMA od nieco ponad roku, ale wieść o naszej nowej maszynie i nowych możliwościach rozeszła się szybko. Teraz mamy pełne ręce pracy”.
[galleryid=5]
Efekty wykorzystania nowych możliwości obróbki kamienia naturalnego przez firmę można oglądać na budynku rządowym w Cincinnati. Laser Imaging & Design zrealizowało usługę cięcia dla lokalnego oddziału FBI. Wykonali logo Agencji w marmurze carrara o średnicy blisko 3 m i wadze ponad 2 ton. Dzieło złożone zostało warstwowo ze 137 elementów o grubości od nieco mniejszej niż 1 cm, aż do ponad 3cm. Każdy z elementów został wycięty za pomocą waterjeta MAXIEM. Ponadto, podczas wycinania wszystkich części maszyna ani razu nie zawiodła operatora i pracowała wzorowo aż do zakończenia zlecenia.
"Naprawdę mocno eksploatowaliśmy naszego waterjeta, żeby wykonać ten projekt. Maszyna pracowała przez pełne dwa tygodnie, po 8 godzin dziennie" - mówi Smith. "Po raz pierwszy ciąłem marmur carrara za pomocą waterjeta. Strumień wody ze ścierniwem może przeciąć materiał o grubości ponad 3 cm. Co więcej, krawędzie cięte są tak samo gładkie po obu stronach detalu".
Pracownicy firmy chwalą się tym, jakie możliwości daje im waterjet MAXIEM. Podkreślają, że zastępuje im tradycyjne narzędzia, dotychczas stosowane w obróbce kamienia, takie jak np. piły diamentowe, krawędziarki czy brzeszczoty. W porównaniu ze strumieniem tnącym – piła diamentowa posiada ograniczenia w kwestii ciętych kształtów. Chodzi tu na przykład o ciasne kąty czy małe promienie. Piła diamentowa zwykle usuwa ok. 0,125 cala grubości materiału. Przy cięciu drogiego kamienia za pomocą brzeszczotu – usuwane jest ok. 0,125 – 0,25 cala kosztownego materiału. Dla porównania – dzięki tubie miksującej zainstalowanej w głowicy tnącej maszyny MAXIEM - operator jest w stanie uzyskać nacięcie długości 0,030 cala.
Pracownicy firmy “The Laser Imaging and Design” są zachwyceni efektami cięcia strumieniem wodnym.
W swoich mozaikach wykorzystują również detale ze stali nierdzewnej, aluminium oraz innych materiałów. Wszystkie elementy mogą być teraz wycinane na posiadanym przez nich waterjecie.
"MAXIEM naprawdę otwiera przed nami mnóstwo nowych możliwości. Pozwala nam na wyeliminowanie ograniczeń w kwestii wykonywania projektów w kamieniu” – mówi Smith. "Wprowadza to w naszej firmie bardzo ekscytujący element sztuki projektowania”.
Laser Design & Imaging znalazło sposób na to, jak ułożyć mozaikowe wielokolorowe kształty w większe wzory tak, aby uzyskać bogatsze i lepsze wrażenia wizualne. Ich projekty wzbudziły bardzo duże zainteresowanie podczas Narodowej Konwencji Pomników 2011 w Indianapolis, w stanie Indiana. Projektanci stworzyli bowiem niezwykłą bryłę ukazującą wygrawerowany obraz Chevroleta rocznik 1957 wykonany w czarnym granicie. MAXIEM 1530 został wykorzystany do wycięcia zewnętrznej krawędzi samochodu w granicie o grubości 0,375 cala. Następnie zrealizowany element został umieszczony w wycinarce laserowej, gdzie wykonano grawerowanie obrazu. Później wypiaskowano czerwony kwarcyt, wydrążając w nim kontur pojazdu, po czym umieszczono w nim obraz tego klasyka.
„Dzięki maszynie MAXIEM jesteśmy teraz bardziej konkurencyjni w naszej branży. Zakup waterjeta był dla naszej firmy dużym obciążeniem finansowym, jednak inwestycja ta bardzo szybko się zwraca. Napływają do nas teraz nowe zlecenia od znanych na rynku klientów. Cieszymy się, że coraz nowi klienci dostrzegają unikalne możliwości naszej firmy, będące efektem zakupu maszyny” – mówi Jim Smith.
Dzięki posiadaniu waterjeta MAXIEM Laser Imaging & Design może teraz przyjmować zlecenia na cięcie materiałów innych niż kamień. Obecnie wycinają z linoleum postać maskotki dla pewnej szkoły podstawowej. Wcześniej, musieliby poszukać podwykonawcy do takiego projektu lub odesłać klienta do firmy, która taką usługę mogłaby wykonać. Zakup maszyny MAXIEM skutkuje również znacznym wzrostem zysków dla firmy.
„Jestem przekonany, że jeśli nabierzemy kilkuletniego doświadczenia w pracy z waterjetem, staniemy się znani z naszego kreatywnego podejścia do realizacji zleceń, zwłaszcza w branży pomników” – mówi Jim Smith.